Vanadiumpentoxidevlokken zijn de verhandelde vorm van V2O5, de belangrijkste grondstof voor ferrovanadium, vanadiumstikstoflegeringen en vanadiumelektrolyt. Omdat het aan de basis van de vanadiumketen staat, beïnvloedt de prijsopgave de prijs van elk stroomafwaarts product. In dit artikel worden de kwaliteitslimieten uiteengezet waar kopers daadwerkelijk aan werken, de fysieke eigenschappen die de hantering en opslag bepalen, en een internationale prijsreferentie gedateerd 2 mei 2025, samen met de eenheidsconventie die in die offertes wordt gebruikt.
Wat is vanadiumpentoxidevlok
Vanadiumpentoxide is het meest stabiele oxide van vanadium. Industriële vlok is een donkeroranje tot rood-bruine, enigszins hygroscopische vaste stof met een smeltpunt nabij 690 graden en een dichtheid van ongeveer 3,357 g/cm3. Het is amfoteer en lost op in alkaliën om vanadaten te vormen, de reactie die wordt gebruikt bij hydrometallurgische verwerking. Vlokjes worden geproduceerd door vanadiumslak of vanadiummagnetietconcentraat te roosteren, het roostgoed uit te logen, ammoniumvanadaat neer te slaan en vervolgens het gedroogde product te smelten en af te koelen tot dunne vlokken. De vlokgeometrie geeft een groot oppervlak voor snelle oplossing in stroomafwaartse smelt- en uitloogstappen.
Er worden twee handelsvormen naast elkaar verkocht. Vlok is de standaard metallurgische kwaliteit voor de productie van ferrovanadium- en vanadium-stikstoflegeringen, terwijl poeder de voorkeur heeft als een snellere oplossing of een specifieke deeltjesgrootteverdeling nodig is, bijvoorbeeld bij de vervaardiging van katalysatoren en de bereiding van batterij-elektrolyten.
Kwaliteit en chemische samenstelling
Er worden gewoonlijk drie vlokkenkwaliteiten verhandeld, aangegeven door hun minimale V2O5-gehalte. De onderstaande cijfers zijn maximale limieten in massapercentage, tenzij anders vermeld; de V2O4-kolom is van toepassing indien een vermeld lager oxidegehalte onderdeel is van het contract.
| Cijfer | V2O5 min % | Si max % | Fe max.% | P max. % | S max. % | Als max. % | Na2O + K2O max. % | V2O4 % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| V2O5 99 | 99.0 | 0.15 | 0.20 | 0.05 | 0.01 | 0.01 | 1.0 | niet gespecificeerd |
| V2O5 98 | 98.0 | 0.25 | 0.30 | 0.05 | 0.03 | 0.02 | 1.5 | niet gespecificeerd |
| V2O5 97 | 97.0 | 0.25 | 0.30 | 0.05 | 0.01 | 0.02 | 1.0 | 2.5 |
De cijferkeuze volgt het bestemmingsproces en niet het prestige. Ferrovanadium-smelting verdraagt de 98%-graad comfortabel. De productie van vanadium-stikstoflegeringen is gevoeliger voor silicium en ijzer omdat beide de stikstofopname verdunnen, dus meestal worden de strengere grenzen van de 99%-graad gespecificeerd. Katalysator- en elektrolytenproducenten dringen dezelfde logica nog verder door en stellen hun eigen grenzen aan natrium, kalium en arseen, omdat alkalimetalen het katalysatoroppervlak vergiftigen en arseen uit de elektrolyt moet worden gehouden.
Fysieke eigenschappen en gebruiksnotities
Uiterlijk: donkeroranje tot rood-bruine schilfers, broos en gemakkelijk te bestrooien.
Smeltpunt: ongeveer 690 graden; dichtheid ongeveer 3,357 g/cm3.
Oplosbaarheid: oplosbaar in alkaliën en in sterke zuren, enigszins oplosbaar in water.
Hygroscopisch: absorbeert vocht bij blootstelling, dus zakken en vaten moeten gesloten blijven.
Gezondheid en veiligheid: vanadiumpentoxidestof is giftig bij inademing, daarom zijn plaatselijke afzuigventilatie en geschikte ademhalingsbescherming vereist tijdens bemonstering, wegen en laden.
Verpakking: stalen vaten of gevoerde geweven zakken, doorgaans 25 kg, 250 kg of 1.000 kg netto, met een binnenvoering om de vochtopname te beheersen.
Vochtopname is de meest voorkomende oorzaak van een gewichtsconflict. Kopers moeten overeenkomen of de prijs gebaseerd is op nat- of drooggewicht en of er rekening wordt gehouden met vocht dat bij aankomst wordt aangetroffen.
Internationale prijsreferentie
De onderstaande tabel geeft de internationale notering voor vanadiumpentoxidevlokken van 2 mei 2025 weer, met de wijziging ten opzichte van de vorige beoordeling.
| Product | Specificatie | Laagste prijs | Wijziging | Hoogste prijs | Wijziging | Offerte-eenheid |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vanadiumpentoxidevlok | V2O5 98% min | 5.10 | daling van 0,10 | 5.38 | onveranderd | US$ per pond vanadium |
Hier zijn twee leesregels van belang. Ten eerste weerspiegelt de spreiding tussen de lage en de hoge offerte zowel de kwaliteit als de leveringsvoorwaarden, dus het lage cijfer is niet automatisch de haalbare prijs. Ten tweede, en belangrijker, is de eenheid de prijs per pond ingesloten vanadium, en niet per gewogen pond vanadiumpentoxide.
De offerte-eenheid converteren
Vanadium heeft een atoommassa van 50,94 en zuurstof 16,00, dus zuiver V2O5 bevat 2 x 50,94 gedeeld door 181,88, of ongeveer 56,0 massa% vanadium. Om een prijsopgave in Amerikaanse dollars per pond vanadium te herformuleren als een prijs per pond vlok, deelt u deze door 0,560. Om een metrisch getal te bereiken, vermenigvuldigt u het resultaat met 2,2046 om Amerikaanse dollars per kilogram te verkrijgen. Als we de lage notering van 2 mei 2025 van 5,10 US$ per lb V via deze stappen berekenen, levert dit ongeveer 9,11 US$ per lb V2O5 op, of ongeveer 20,07 US$ per kg. Kopers die aanbiedingen op verschillende basissen vergelijken, moeten altijd op deze manier normaliseren voordat ze worden gerangschikt, omdat een leverancier die per pond vlokjes prijsgeeft er 78% duurder uit kan zien dan een leverancier die per pond vanadium prijsgeeft voor precies hetzelfde materiaal.
Toepassingen en vraagdrivers
Ongeveer negen tiende van het vanadiumverbruik gaat naar staal, het grootste deel via ferrovanadiumkwaliteiten zoals FeV50 en FeV80, die gespecificeerd zijn onder GB/T 4139. Vanadium-stikstoflegeringen hebben een groeiend aandeel van de wapenings- en profielstaalmarkt ingenomen omdat ze stikstof en vanadium samen leveren tegen lagere kosten per sterkte-eenheid. Buiten staal is V2O5 de grondstof voor vanadium-redoxstroombatterij-elektrolyt, voor de vanadiumkatalysator die wordt gebruikt bij de productie van zwavelzuur, en voor glas-, keramiek- en pigmenttoepassingen. De staalproductie, handhaving van de wapeningsnormen en nieuwe stroombatterijprojecten zijn daarom de drie vraagsignalen die de moeite waard zijn om te volgen.
Veelgestelde vragen
Vraag: Wat betekent V2O5 98% min eigenlijk?
Dit betekent dat het materiaal ten minste 98,0 massa% vanadiumpentoxide bevat, met limieten voor silicium, ijzer, fosfor, zwavel, arseen en alkali zoals vermeld in de kwaliteitstabel. Het garandeert geen minimaal vanadiummetaalgehalte in enige andere vorm.
Vraag: Waarom wordt de prijs per pond vanadium vermeld in plaats van per pond vlok?
Omdat downstream-kopers betalen voor de vanadiumeenheden die in het staal of de elektrolyt terechtkomen. Door de prijs van ingeperkt vanadium uit te drukken, worden de noteringen voor vlokken en ferrovanadium op dezelfde basis geplaatst.
Vraag: Hoe kan ik een prijs per pond vanadium omzetten in een prijs per kilogram V2O5?
Deel het getal door 0,560 om van ingesloten vanadium naar vlok te gaan en vermenigvuldig het vervolgens met 2,2046 om ponden om te zetten in kilogrammen. Een notering van 5,10 US$ per lb V is ongeveer 20,07 US$ per kg V2O5.
Vraag: Heeft vocht invloed op het geleverde gewicht?
Ja. Vanadiumpentoxidevlokken zijn hygroscopisch, dus contracten vermelden normaal gesproken of de prijs geldt voor nat of droog gewicht en of er een vochtaftrek geldt bij de loshaven.
Vraag: Welke kwaliteit wordt gebruikt voor de productie van vanadium-stikstoflegeringen?
De productie draait normaal gesproken op de 99% kwaliteit, omdat de strengere silicium- en ijzerlimieten meer ruimte laten voor een consistent stikstofgehalte in de voltooide legering.
Vraag: Hoe moeten vlokken worden bewaard?
In afgesloten vaten of gevoerde zakken in een droog pakhuis, uit de buurt van zuren en reductiemiddelen, met stofcontroles tijdens bemonstering en laden, omdat het oxide giftig is bij inademing.

